| axelll97 a întrebat:

Cand schimb bani se trage tva?
De exemplu daca schimb 100 lire cati lei primesc?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici casele de schimb si nici bancile nu percep TVA la schimbul valutar. Unele case pot percepe un comision, care trebuie sa fie afisat.
Cat primesti pentru 100 de lire depinde de cursul fiecarei case sau banci din ziua respectiva, cursul nu este fix, fluctueaza aproape in fiecare zi si poate fi diferit in fiecare loc de schimb, asa ca nu se poate spune, la modul general, cat o sa primesti. Va trebui sa te uiti sau sa mergi la mai multe banci si case de schimb valutar si sa le schimbi acolo unde primesti mai mult.

| BoOoMbOnik a răspuns:

Sunt case de schimb care nu percep nici un tva, deci poti sa apelezi la acelea ca sa nu pierzi din bani. Poti intreba la cele din orasul tau

| dannyel86 a răspuns:

Casa de schimb poate percepe sau nu un comision pentru cumpararea sau vanzarea de valuta. In majoritatea cazurilor (daca nu toate!), cand cumperi valuta, te raportezi la valoare cea mai mare afisata in dreptul valutei dorite, iar cand schimbi in lei, te raportezi la valoarea cea mai mica. Asta pentru ca, la casele de schimb sau banci, patronii au tot timpul de castigat (altfel nu ar mai obtine profit).

| Teardrop a răspuns:

Http://www.convertor-valutar.ro/

Trebuie să știi cât la sută TVA percepe casa de schimb valutar respectivă.

| JvKl a răspuns:

Pai depinde cat e cursul valutar si cat i-a tva Casa respectiva de schimb valutar.