| vaduvageorge a întrebat:

Buna ziua,

Am deschis recent un magazin pe etsy pentru vanzarea produselor digitale. In prezent nu am nicio forma juridica si vand ca persoana fizica. Vanzarile au inceput sa creasca. In aces caz, pot in continuare sa vand ca persoana fizica si ulterior sa depun dexlaratia unica la anaf? Am vazut ca in unele cazuri etsy cere cod de tva intracomunitar... In cazul in care este necesar sa deschid un srl, pfa, puteti sa-mi recomandati un contabil/firma cu care ati colaborat si cunosc platforma etsy?

Va multumesc,
George

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| adryang78 a răspuns:

Poți vinde în continuare ca persoană fizică, cu obligația de a depune declarația unică. Atenție, că se depune de două ori pe an. Depui pe anul în curs, cu o estimare a veniturilor și cheltuielilor, iar ce rămâne se impozitează, iar anul viitor depui încă una, prin care estimezi realizările acelui an și declari realizările exacte ale anului precedent. Și tot așa.
Dacă ai nevoie de cod fiscal n-ai încotro, decât să deschizi firmă. În cazul acesta, un SRL ar fi de preferat unui PFA sau II etc.
În privința contabilității, poți apela la orice contabil autorizat. Nu are el treabă cu platforma etsy, este obligația ta să-i predai toate documentele justificative ale veniturilor și cheltuielilor, iar el va efectua operațiunile contabile în funcție de aceste documente.
Succes!

| victorinazanfir a răspuns:

Poți spune te rog ce vinzi pe etsy? Ms