| anonim_4396 a întrebat:

Sunt elev in clasa a 12-a la un liceu la profil uman filologie bilingv franceza, iar anul acesta am BAC-ul, am totusi cateva intrebari la care nu pot gasi un raspuns plauzibil:
1. Pentru ce facultati ar trebui sa optez?
2. Cum pot reusi sa retin mai mult si mai repede materia pentru cele 3 materii pe care le dau la BAC?: Romana, istorie, geografie.
3. O ajuta oare Bilomag Forte la ceva?
Aş dori şi alte sfaturi şi îndrumări, mulţumesc anticipat!

1 răspuns:
| whatevernvm a răspuns:

Nu iti recomand pastilele pentru asta. Doar de tine depinde capacitatea de a te concentra, esti capabil singur sa iti controlezi memoria. Incearca sa inveti cand esti relaxat, cand te simti mai bine. Eu invat cel mai bine seara sau dimineata, in timpul zilei nu ma pot concentra. Incearca sa asociezi cu ceva sa iti fie mai usor, gen anii de la istorie, etc. Nu uita sa inveti logic, altfel se duce dracu tot. Repet, nu iti recomand pastilele.

Facultati..depinde de tine. Poti sa faci limbi moderne aplicate, relatii internationale, litere.