| CaneloM233 a întrebat:

Salut la toți, am nevoie de ajutor oarecum. Împlinesc 17 ani, am avut o relație oarecum toxică și fata m-a lăsat ca i-am spus ca nu pot sta doar în casă ca am probleme acasă și m-am săturat sa aud chestii pe care nu voiam sa le aud. M-a afectat asa de tare plecarea ei încât am început să fac box, ca să mă descarc și să mă simt mai bine. Ea acum ca nu mai vorbim, vorbește cu cel mai bun prieten al meu, cel puțin așa credeam eu ca e, cel mai bun prieten, vorbeau pe ascuns si eu nu știam. Cum ziceam, m-am apucat de box, ca sa le arăt ca eu sunt mai bun și ca pot mai mult, dar mă simt in același timp dat la o parte și exclus, nu știu de ce. Pe o parte îmi e dor de viața de dinainte să fac box, să merg toată ziua afară și așa, pe o parte nu pentru ca știu ca fac bine. Mă simt prost și supărat, mă simt ca și cum am pierdut tot. Eu de fel am foarte multe probleme și acasă, si m-am săturat. Nu știu ce să fac am nevoie de părerea voastră vă rog și fără hate, sunt încă mic poate nu gândesc destul de limpede happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Draga caneloM233, la 16 ansiori, lumea nu s-a incheiat si nici nu ai nevoie de box, ca nu trebuie sa arati nimanui cat de frustrat esti doar pentru ca o fata te-a respins.

Varsa-ti frustrare pe carte, punand mana si tocind serios, luand numai note de 9 si 10 la scoala, ca sa arati tuturor cat de bun si destept poti fi tu si atunci vor roii fetele in jurul tau, ca deh, un baiat destept are intotdeauna succes la fete.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu trebuie sa le demonstrezi absolut nimic celor doi, ci sa iti demonstrezi tie in primul rand ca nu ai nevoie de ei, sa constientizezi ca asa este si in viata, nu stii de unde te loveste si cine, daca pe la spate sau din fata.Acest sport il faci pentru tine si atat, asadar alcatuieste-ti un program astfel incat sa fii multumit, sa ai timp pentru orice doresti, nu sa iti impui nu stiu ce tel ca sa le dai lor peste nas si sa sfarsesti cu frustrari cand poate nu vei reusi, singura chestie fiind ca ti-ai pierdut tot timpul liber.Chiar si daca vei reusi, faptul ca iti canalizezi energia pe ceva toxic, adica faci box ca sa le demonstrezi lor ca au avut enorm de pierdut, in loc sa pretuiesti aceasta activitate pentru ce este, va diminua/dilua din sentimentul acela grozav de reusita.

In general, orice este benefic pentru tine nu-i inutil.Adica zau asa, in viata reala nu este ca in filme, unde personajul principal se termina fizic si psihic pentru razbunare. laughing Inteleg ca te macina enorm pe interior, dar crede-ma ca mai nociv este sa adopti obiceiuri sanatoase pentru altii.E exact ca persoanele care vor sa slabeasca ca sa le arate fostilor/fostelor ce au pierdut.Umm....NU! Pentru ei trebuie sa slabeasca daca au probleme de sanatate sau vor sa-si mareasca increderea in sine, nu ca sa le dea unor personaje, care nici nu mai fac parte din viata lor, peste nas. Sper ca intelegi si ai mare grija de tine! Asta inseamna sa dormi suficient si sa mananci, sa faci lucruri care te bucura, plus sa ai grija si de situatia scolara.Pentru problemele de acasa te sfatuiesc sa mergi la psihologul liceului, daca aveti unul, nu trebuie sa platesti nimic.Succes.

| Felissa13Eden a răspuns:

E foarte bine ca faci box, continua cu asta, dar nu o face ca sa demonstrezi cuiva ceva. Sportul e bun pentru fizicul si psihicul tau. Stiu ca in adolescenta problemele par mult mai mari decat sunt de fapt, pentru ca simti emotiile mult mai intens, dar o sa te reglezi emotional cu timpul. Continua cu sportul, iesi in oras singur, plimba-te, cunoaste oameni noi. Pana pe la 25 de ani oamenii o sa vina si o sa plece constant, nu iti face griji. Invata, gaseste-ti un scop in viata, ceva sa iti aduca bucurie si vei fi bine. happy