| Miruna0909 a întrebat:

M am saturat de viata asta pe care o am. Cu familia nu ma inteleg, prieteni nu am, iubit nici nu are rost sa zic, daca vreau sa imi fac prieteni nu pot pentru că sunt o persoană foarte rece, distantă, retrasă (tot din cauza oamenilor sunt asa), sunt o persoana foarte sufletista si orice lucru nesemnificativ il iau foarte personal si in serios. Oamenii nu mă suportă cred ca din cauza asta, ca sunt abătută mereu, rece, fara nici o emotie, daca as incerca sa dau de persoanele cunoscute să ies afara cu ele, sa vorbesc sau sa ma plimb, in majoritatea cazurilor sunt refuzata pe motivul (vedem mai tarziu și nu se mai intampla nimic, sunt ocupat/a, nu sunt acasa, etc), numai si numai scuze aud din fiecare directie. Nu sunt ce sa fac, cred ca am depresie si sincer nu mai suport sa fiu asa. Nici respectata nu ma simt de oameni (vreau sa vorbesc cu ei ceva, nici nu ma baga in seama, se prefac ca nu ma aud sau intorc capul), de multe ori in cap imi mai trec niste ganduri "sa imi iau viata, sau inca nu?"
Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Asa cum am mai spus in mai multe randuri, ti-ar prinde foarte bine sa mergi la psiholog, sa ai un spatiu safe unde sa te poti descarca, sa iti clarifici ce simti, sa fii ascultata cu adevarat si sa nu mai simti ca lumea te ignora. Sper sa realizezi ca esti periculos de aproape in punctul de a face o prostie fara cale de intoarcere:

https://www.antisuicid.ro/ce-este-telverde-antisuicid/

| Hyperion7 a răspuns:

Renunța să mai vezi partea negativă a lucrurilor, lasă totul sa se întâmple și lucrurile se vor modela într-un fel.
Contează și cum te raportezi la oamenii din jurul tau, pentru că noi suntem oglinda celorlalți și ei sunt oglinda noastră.
Adică dacă tu ești rece, ceilalți oameni vor fi reci cu tine.
Trebuie sa te și iubești și accepți așa cum ești pentru da dacă nu o faci tu, nimeni nu o va face, crede-ma!

| VoidEternal a răspuns:

Ori ești sufletistă ori rece și fără emoții. Termenii sunt opuși, hotărăște-te.

| Robert2526 a răspuns:

Vad intrebarile tale pe aici destul de des. Judeci oamenii intr-un mod ciudat, esti barfitoare si rea si ai impresia ca tu esti cea mai buna si nimeni nu te suporta. ( asta am vazut din intrebarile puse aici). Daca mai adaugam si ce ai zis aici ca esti "mereu abatuta, rece si fara nicio emotie" se contureaza perfect cauza pentru care nimeni nu ar dori sa iti fie prieten. Pur si simplu problema e la tine. Stiu ca nu asta doreai sa auzi, dar sunt sigur ca si tu stii ca am dreptate.

Acum putin timp aveai un iubit "pocait" a carui credinta o barfeai pe aici cu comunitatea. L-ai parasit? Nu cred ca a trecut mai mult de o luna de cand ne vorbeai de el.
Apoi, ne mai vorbeai de diverse prietene pe care nu le suporti, ai scapat si de ele?happy

| MistarGoGu a răspuns:

Stii ca este o vorba : " Ce oferi aia primesti "! Trateaza oamenii individual nu la grămadă! Da este adevarat sunt si lichele pe lumea asta dar si oameni o.k!
Trebuie sa lucrezi la " Sita " prin care cerni oamenii!
Daca vrei sa stai izolată intr-o margine de cimitir si fara slujba in biserica o poti face! DAR MERITA?

| gogugogugogu a răspuns:

Incearca sa te retragi in biblioteca, cititul cartilor te va ajuta. Nu imediat dar te va ajuta.

| alexm2004 a răspuns:

Salut!

În primul rând, îți recomand să accepți că este perfect normal să te simți astfel și că nu ești singură în lupta ta. Mulți oameni trec prin perioade similare și au reușit să iasă din ele mai puternici și mai înțelepți. Găsirea unui terapeut sau consilier poate fi primul pas esențial pentru a începe să explorezi și să înțelegi mai bine cauzele profunde ale disconfortului tău emoțional și să găsești strategii eficiente de gestionare a acestuia.

În plus, este vital să îți acorzi timp pentru auto-reflecție și auto-îngrijire. Explorează pasiunile și interesele care te fac fericită și investește în dezvoltarea personală. Acest lucru nu numai că îți va oferi o formă de escapism sănătoasă, dar te va și conecta cu oameni care împărtășesc aceleași interese și valori, facilitând astfel procesul de formare a unor relații autentice și împlinite.

Pe de altă parte, în ceea ce privește relațiile interpersonale, este important să îți amintești că comunicarea deschisă și sinceră este cheia. Încearcă să îți exprimi sentimentele și gândurile într-un mod calm și clar, fără a te judeca prea aspru sau a-ți proiecta temerile înainte de a încerca. În același timp, fiind conștientă de limitele tale și așteptările realiste de la ceilalți poate ajuta la reducerea sentimentului de respingere și dezamăgire.

Nu în ultimul rând, îți reamintesc că este vital să îți acorzi timpul și spațiul necesare pentru a te vindeca și a crește. Schimbările majore nu vin peste noapte, iar procesul de recuperare poate fi adesea dificil și lent. Fii blândă și răbdătoare cu tine însăți în timp ce navighezi prin aceste momente întunecate și amintește-ți că există întotdeauna speranță și lumină la capătul tunelului, indiferent cât de întunecat ar părea prezentul.

Ai grijă de tine!

| Jana83 a răspuns:

Un psiholog te-ar ajuta foarte mult, spun asta din experiența! Atunci când suferi de depresie e destul de greu să îți revii de unul singur, trebuie să primești ajutor. Dacă simți că cei apropiați nu te pot ajuta atunci un terapeut e cel mai potrivit. Schimbarea nu se produce peste noapte dar te va ajuta in timp sa te înțelegi mult mai bine și să capeți încredere în tine! Există soluții la problemele tale, trebuie doar sa crezi!