| anonim_4396 a întrebat:

Hi!
Am o problema legata de relatii. Sunt cu cineva care este de o alta etnie(nu rroma, daca asta e primul lucru care v-a venit in minte cand ati citit, ci alta, nu mentionez). Problema mea este ca mama mea stie, dar nu stie ca este de o alta etnie. Si stiu ca si ea si tata au ceva cu persoanele de genul asta, ma enerveaza, fiindca au multe prejudecati si intr-un fel discrimineaza. Dar nu ii pot schimba eu, asta e mentalitatea lor. Si vorbesc cu mama despre el si inca nu i-am spus cum il cheama si alte detalii, fiindca abia a aflat despre el, sunt de ceva timp cu el, dar acum i-am spus ei, si vad ca incepe sa ma intrebe mai multe despre el, si nu prea pot sa ocolesc subiectul asta. E evident si dupa nume, deci nu pot sa ii spun cum il cheama. Si trebuie sa fac asta, o data si o data. Fiindca vrea sa afle mai multe despre el. Si nu am idee cum sa ii zic, fiindca o sa izbucneasca si o sa spune niste chestii nu prea placute despre el si... Chiar nu stiu ce sa fac. Va rog sa imi dati niste pareri, sfaturi... Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| cristy_4404 a răspuns:

Daca o minti nu e o optiune prea buna incearca sa ii spui adevarul dar sa o fie in toane bune si incearca sa ii dai un exemplu cum ar fi; ii stii pe x si pe y si ei erau asa cum suntem noi doi si nu a fost nici o problema la noi care ar fi problema ca pana la urma nu conteaza ce religie ai sau ce natie esti important e sa va intelegeti sa va iubiti sa tineti unu la celalalt si sa va respectati reciproc si trebuie sa ii faci sa inteleaga ca nu vor trai ei cu el ci tu si nu o sa poata decide ei in locul tau.

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Hmmm... Chear e o problema.
Poate daca ea l-ar cunoaste si i-ar vedea toate calitatile, si-ar schimba parerea.
A, si cred ca ar ajuta mult, daca ai insista pe faptul ca n-ai de gand sa te mariti cu el, ca doar sunteti iubiti, va simtiti bine impreuna si atat, iar daca si cand va fi sa se intample acest lucru (ma refer la o eventuala casatorie), ea deja se va obisnui cu ideea si poate va ajunde sa-l indrageasca pe prietenul tau.
Bafta!winking

| Helvete a răspuns:

Va multumesc mult pentru raspunsuri! happy Am sa incerc sa le spun alor mei mai des despre cat de bine ma inteleg cu el si alte lucruri pozitive, si poate-poate o sa inteleaga ca nu conteaza ca nu e roman...
Si @tomcruise: Nu, nu este din cauza religiei. Ma refeream la etnie si atat, fiindca ai mei nu prea sunt religiosi, asa ca nu conteaza asta. Si oricum nu are o religie foarte diferita de ortodoxism. Dar nu conteaza asta, fiindca pe ai mei nu prea ii intereseaza ce religie e. big grin

| 16.laura.16 a răspuns:

Eu cred ca ti-ai format in minte ideea ca nu o sa-l accepte ai tai si acum pui asta in fata realitatii.Ai facut o calatorie in viitor si ai vazut cum vor reactiona? N -ai de unde sa stii. Daca ai tai il vor accepta? Tu poti pana atunci sa tatonezi terenul, sa le spui cat de bine te intelegi cu el, cat te respecta, cat e de inteligent etc.

| radu75 a răspuns:

Daca tu esti crestin ortodoxa iar el e musulman, indiferent ca e ungur, arab, turc sau altceva, vei avea mereu ceva probleme, vor fi mereu impotriva. Aici nu e vorba de discriminare, e un obicei al parintilor, copilul lor sa aiba o relatie cu o persoana de aceeasi religie. Asa ca problema ta e din cauza religiei lui (cred), nu din cauza etniei, e o diferenta intre etnie si religie.