| cezcez a întrebat:

Cum pot scapa de frica de a ma bate adica stiu sa dau am forta am tot am facut si sporturi de contact dar mie frica sa dau nu stiu de ce mai mult imi e ca ii dau una si il las lat si dau de altele sau ca imi da el dau funda!

3 răspunsuri:
| GreenVoid a răspuns:

N ai experienta in "ochi umflati" poate laughing Cu cat o sa iei mai multi cu atat cu o sa te obisnuiesti si n o sa ti mai fie asa frica....bafta la bataie laughing

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Daca te afli in locul potrivit si ai un motiv întemeiat, arde-l! laughing

| VreauSaAjut2000 a răspuns:

Salut, intai de toate vreau sa-ti spun ceva
- Tie ti-e frica sa te bati, dar nu sa lupti, este o diferenta. Bataia este de strada, nu este corect pentru ca poate vine cineva cu o arma alba si aia e, sau daca e sa-l bati pe respectivul, pe urma vine cu ''gasca'', dar in a lupta, este vorba de ''bataie'' corecta, unul la unul, este ceva planificat, de exemplu - ba la ora aia, acolo, luptam, care-i mai tare, asta vine si cu primul sfat;
- Sa zicem ca esti bine-facut, muschiulos, dar in mare parte intr-o lupta nu conteaza doar fizicul, trebuie sa lupti cu inteligenta, nu cu putere, dar oricum, puterea are si ea rolul ei intr-o lupta. Dar in cazul in care lupti cu inteligenta, trebuie sa stii si niste miscari de lupta, daca spui ca ai facut sporturi de contact, este bine. Trebuie sa inveti sa te si aperi, daca nu stii inca, sa eviti loviturile oponentului, dupa sa dai, siguranta ta inainte de a-l ''sparge''

Iar al doilea sfat, cand te lupti sau chiar si cand te bati cu cineva, trebuie sa ai incredere de sine si energie, te gandesti la ce i-ai putea face tu, nu la ce ti-ar putea face el. Dupa parerea mea asta este cel mai important sfat, sa ai incredere. Sa fii energic.

Daca ai energie, intr-o lupta nu ar trebui sa-ti fie frica, trebuie doar sa te misti mai mereu, sa nu stai pe loc prea mult, eventual bei un energizant sau o cola inaintehee hee si atunci vei avea reflexe mai bune. Bafta