| Cristinacrs16 a întrebat:

Buna, am 13 ani și din câte am văzut telefonul îmi cam face probleme. O alta activitate sa fac in afara de a sta pe telefon ce îmi recomandați?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa pui mana sa inveti, sa citesti opere literare, sa ajuti mama la treburile casi, sa ajuti tata prin curte, sa mergi al buncii sa le faci treaba samd.

Telefonul este un obiect care nu trebuie folosit mai mult de jumatate de ora pe zi, fiindca-ti afecteaza grav ochii si creierul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cum folosesti telefonul? Daca ii urmaresti pe altii cum fac diverse, inchide telefonul si incearca si tu sa procedezi la fel.E lesne de inteles ca daca tot ce faci este sa dai scroll pe social media la chestii inutile, atunci trebuie sa iti cauti si tu un hobby sau ceva care sa iti aduca bucurie si sa te deconecteze, ca sa zic asa. Poate fi desenat, citit, gatit, dans sau un sport, orice, chiar voluntariat.Si incearca sa petreci mai putin timp pe social media, vei iesi astfel mult mai castigata, crede-ma.

| Hyperion7 a răspuns:

Îl închizi și faci altceva, așa, daca e închis, nu vei mai avea reflexul sa pui mana pe el

| Larissa701b a răspuns:

Poți să citești, să desenezi, să ieși la alergat sau cu prietenii, sau poti sa petreci mai mult timp cu familia.

| PaulLogosu a răspuns:

Nu o sa iti dau sfaturi boring gen sa citesc, inveti, chiar daca te ajuta.
Vizioneaza un film, apuca-te de un sport sau sala, iesi afara cu prietenii, gandeste-te ce iti place sa faci si incearca sa faci bani cu talentul/hobby-ul tau, daca nu ai unul, creaza-ti.
Succes